Парламентът не успя да преодолее ветото на президента върху инкриминирането на нерегламентирания превоз на пътници. Президентът върна за ново разглеждане в Народното събрание промените, заложени в Закона за изменение и допълнение на Кодекса на търговското корабоплаване, в които е заложено, че който извърши обществен превоз на пътници без разрешение, регистрация или лиценз, които се изискват по нормативен акт или акт на Европейският съюз, се наказва с лишаване от свобода от две до пет години, като моторното превозно средство, послужило за извършване на деянието, се отнема в полза на държавата, независимо чия собственост е. Също така се предвиждаше завишено наказание за случаите, в които нарушението е извършено от двама или повече души, сговорили се предварително.
Днес обаче само 93 депутати гласуваха за повторното приемане на текстовете и така парламентът прие наложеното от Румен Радев вето. "За" приемането на текстовете гласуваха от ГЕРБ и НФСБ, БСП бяха против, а ВМРО и "Воля" се въздържаха, съобщи Dariknews.
С ветото си президентът Румен Радев възрази, че едно и също деяние се определя и като престъпление, и като административно нарушение. Според него не са уточнени и критериите, по които нерегламентираният обществен превоз на пътници ще се разграничава от т.нар. споделено пътуване. Повод за тези въпроси стават широките дефиниции на понятията „обществен превоз“ и „превоз на пътници“, мотивира се държавният глава.
Именно споделеното пътуване бе и ябълката на раздора по време на дебата. Според социалистите то ще попадне под ударите на закона и ще се наказва със затвор, а от ГЕРБ настояха, че има разлика между превоза на пътници с цел облага и споделеното пътуване, при което се разделят разходите за гориво. Искрен Веселинов от ВМРО пък поиска ясни гаранции, че споделеното пътуване няма да се наказва при последващото разглеждане на законопроекта.
0 Коментара