Промените в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), които имат амбицията да сложат край на феномена, придобил популярност като „вечният длъжник“ с въвеждането на 10-годишна абсолютна давност, буквално се „плъзнаха“ в Правна комисия на парламента.
Макар че депутатите прекратиха пленарното си заседание в сряда поради липсата на кворум, Комисията все пак е успяла да заседава в следобедните часове и да пусне предложените промени за второ четене. Изненадващо пък заседанието е било свикано от председателя на Комисията Анна Александрова дистанционно, тъй като тя се намира в болница с остра форма на COVID-19.
Така в закона бе одобрена поправката, че: § 1.Създава се чл. 112а със следното съдържание:
„Чл. 112а (1) С изтичането на десетгодишна давност, се погасяват всички вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването и, освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.
(2) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага за:
1. от търговската дейност на еднолични търговци или на физически лица – съдружници в дружество по чл. 357;
2. за непозволено увреждане;
3. за неоснователно обогатяване;
4. за издръжка;
5. за трудово възнаграждение;
6. за обезщетения по Кодекса на труда.
Зa дaвнocттa ce пpилaгaт чл. 115 и чл. 118 ЗЗД.
Освен това депутатите от правната комисия приеха още, че: „за заварените случаи давността по чл. 112 започва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо. При висящо изпълнително производство давността започва да тече от деня на образуването му, а когато такова не е образувано – от деня на влизането в сила на акта, с който е признато вземането“.
10-годишна абсолютна давност за дълговете на физически лица предизвикаха и вълна от коментари и не на последно място негативните становища на министерствата на правосъдието и финансите. Според редица юристи подобна промяна би била с крайно негативни икономически последици, а част от експертите дори нарекоха попрвавката „бич за бизнеса“.
Ако законопроектът бъде възприет от Народното събрание и на второ четене, той ще влезе в сила три месеца, след обнародването му в „Държавен вестник“.
4 Коментара
Нужда има, но реално желание от управляващите няма
Тази промяна е прах в очите, тъй като едно от изключенията е 'неоснователно обогатяване' . Много от основанията на който съдът признава претенции на кредиторите е именно, че длъжника се е обогатил неоснователно със съответната сума и затова го осъжда да я върне. Тоест тези длъжници няма да могат да се възползват от тази 10 годишна давност, но някой иска да заблуди хората, че се прави нещо...
Нуждата от такъв закон вече е крайно належаща. Дълга се препродава от фирма на фирма даже и физически лица изкупуват дългове стават цесионери по изп. дела. Има и добросъвестни длъжници всеки месец постъпват суми по изп. дела но се погасяват само лихви и разноски главниците остават. Всичко това продължава до безкрай . Тези дългове ще останат и наследниците да плащат.Единствено въвеждането на 10-годишна абсолютна би помогнало на много хора да си върнат нормалния начин на живот .
Това е добре.