50 Коментара

1. 50
    Обективен | нерегистриран
    7
    0

Знам как може да стане,но няма да е както ВСС предлага.Не може изведнъж да се събудиш, да отидеш в кабинета и да заработиш по новата система.Юристът не е компютърен специалист, не е мрежов администратор, не е "Ай-Ти" спецалист или някаква друга категория компютърен маниак.Никъде не го пише това и в длъжностната характеристика на съдията,че трябва да сме компютърни гении.ТОВА МОЖЕ ДА СТАНЕ ЕДИНСТВЕНО КАТО НИ ИЗПРАТЯТ НА МИНИМУМ 6 МЕСЕЧЕН КУРС С ОТКЪСВАНЕ ОТ РАБОТА И ДА СЕ ИЗУЧАВА САМО ТАЗИ СИСТЕМА.През това време онези от ВСС да поемат нашата работа , докато се обучим по новата система.Защото съгласете се ,че ако не сме изучавали висша математика не може да ти сложат лист със задачи и да ти кажат "Решавай !".Тази система всъщност означава да ни съберат всички съдии и да ни закарат в Пирогов да ни дадат по един скалпел и да ни кажат "Оперирайте този онкоболен пациент, тъй като така е решил ВСС".А на хирурзите пък да дадат по една тога , комплект закони и купчина дела и да ги вкарат директно в съдебната зала...Няма как да стане , нали ? Ето затова няма да работим и с тази система.Да си го набият в кратуните и от ВСС и от "Информационно обслужване".

2. 49
    Пленената държава | нерегистриран
    5
    -9

Предесадтелят на Върховния касационен съд на България Лозан Панов пред най-авторитетното издание в Европа – германският „Шпигел“:

В България има олигархично сливане на законодателната, изпълнителната и съдебната власт. Пример за това е собственикът на медийна империя Делян Пеевски, който неофициално фактически е съпремиер. Ключови институции и власти се намират под негово влияние. Подобно нещо подкопава трите крайъгълни камъка на реалната демокрация – независими съдилища, свободни медии и силна опозиция. Ето защо много граждани имат чувството, че живеят в „пленена“ държава“.
    Лично аз също смятам страната ни за „пленена държава“. Това е нещо, което европейската политика не иска да признае. В Европа се говори много за Унгария и Полша, но за съжаление не и за България.
    Съществена част от съдебната система е корумпирана и превзета, а причината е структурните проблеми в нея. Висшият съдебен съвет, самоуправляващият се орган на българската съдебна система, който решава всички процеси в съдебния апарат, включително назначения, дисциплинарни производства и освобождаване от длъжност, се състои предимно от политически назначени и контролирани членове. Следователно може да се каже, че най-важните части на българската съдебна система се намират под политическо влияние и могат да бъдат корумпирани. Всички съдебни реформи през последните няколко години бяха само симулация на реформи.
    Пример за корупция в съдебната система е проверката на председателя на Апелативен съд – София Даниела Дончева, която не е имала никакви последствия, въпреки установените процесуални нарушения.
    Едно от основните искания на протестиращите в България е оставката на всемогъщия главен прокурор. В България функционира все още старият съветски модел на прокуратурата. Главният прокурор не носи отговорност и може да промени или да спре всяко разследване на прокурорите, които са под негово ръководство. Борисов не иска да промени нищо по този въпрос. Напротив, реакцията му за нова конституция е свързана с предоставяне на още повече правомощия. А това е опасно.
    В черния списък съм на премиера Бойко Борисов заради обявяването ми срещу мимикрията на съдебна реформа и министър-председателят ми изпрати съобщение с предупреждение.
    Досега срещу мен бяха заведени пет дисциплинарни производства. В нито едно от тях не бяха открити нарушения от моя страна. Веднъж бяха разглобени болтовете на гумите на служебния ми автомобил. За щастие, шофьорът го забеляза. Преди три години маскирани мъже с кървави агнешки глави ми препречиха пътя към едно заседание. Жена ми е журналист и издател на немскоезичен български икономически вестник. Срещу нея и мен се водят десетки данъчни и наказателни дела с напълно абсурдни обвинения. Близки до правителството медии от години водят клеветническа кампания срещу нас.
    Лично аз многократно съм изпращал на ЕК доклади за състоянието на съдебната система в България. Мисля, че там са наясно със ситуацията. Може да направите сравнение с болен от рак, чиито жизненоважни органи са засегнати, но всеки път, когато отиде на лекар, му се казва, че е здрав и даже получава бонбони в добавка. Бонбоните в ЕС са многото милиарди евро безвъзмездни средства. Те допринасят за това туморът в България да продължи да се увеличава. Затова хората излязоха сега по улиците. Те искат да победят рака. . Не си затваряй очите, Европа, и не мълчи за ситуацията в нашата страна!
    08.09.2020 г.
    Посолство на ФРГ в София

3. 48
    Да , ама - не | нерегистриран
    15
    -1

Прав си, НО трябва ди ни обучат качествено и детайлно. В противен случай ще отнеме 10 години докато се самообучим по начина: проба-грешка.

4. 47
    666 | нерегистриран
    17
    0
    До коментар #36 от "Пари няма | нерегистриран":
    Няма излишнш пари, за да ви обучава някой. Ще се обучавате сами.

Не съм толкова самоуверен, че да се обучавам сам. Аз знам, че нищо не знам. Затова, трябва да ме обучат знаещите, защото няма човек, който да знае всичко. Още повече, в специализираната материя на информатиката. За служител в системата, се изисква средно образование и компютърна грамотност, а не специализирани знания в областта на информатиката, т.е. да знам да си пусна компа, да "танцувам" по клавиатурата, да си подравня и изчистя текста, да разпечатам на предварително зададен принтер, а за работа с програмата, някой трябва да ме научи, обучи и просвети.

5. 46
    Хаха | нерегистриран
    0
    -10
    До коментар #45 от "с над 30 години стаж | нерегистриран":
    Виж, тролчо, който със сигурност не работиш в съдебната система. Магистрат ставаш след доста години упорит труд. Добър съдебен служител - също. Затова коментарът ти е без смисъл - освен поръчкова опозиция!

Това ли научи за 30 години стаж бе сладур - да квалифицираш хора, които не познаваш? Ако е така, жалко пропилял си своя живот, трябвало е да станеш екстрасенс...

6. 45
    с над 30 години стаж | нерегистриран
    16
    -6
    До коментар #21 от "Хаха | нерегистриран":
    Достоен? Колко да си достоен? Никой никого не задължава да работи в системата. Ако не ти отърва взимаш си чантичката и напускаш. Няма значение дали си съдебен служител или магистрат. Системата има нужда от действително мотивирани и достойни хора, а не от мрънкачи.

Аре , остани си със здраве

Виж, тролчо, който със сигурност не работиш в съдебната система. Магистрат ставаш след доста години упорит труд. Добър съдебен служител - също. Затова коментарът ти е без смисъл - освен поръчкова опозиция!

7. 44
    магистрат | нерегистриран
    24
    -4
    До коментар #43 от "... | нерегистриран":
    Стига сте се оплаквали, просто работете. Система като всяка друга - стига да има човек желание за работа, няма какво да му пречи. Ако зависеше от някои хора в системата, щяхме да сме на пишещи машини , а съдиите да не работят и да вземат заплата.

Да се обзаложим, че не работите в софийски съд. При 10-ина дела месечно, системата може да е по-забавна от електронните пасианси. При лавинообразно постъпление тя ще доведе до блокиране на системата.

8. 43
    ... | нерегистриран
    9
    -39

Стига сте се оплаквали, просто работете. Система като всяка друга - стига да има човек желание за работа, няма какво да му пречи. Ако зависеше от някои хора в системата, щяхме да сме на пишещи машини , а съдиите да не работят и да вземат заплата.

9. 42
    Пижо | нерегистриран
    8
    -17
    До коментар #41 от "Иванов | нерегистриран":
    Определено - ЕИСС не работи. Оказва се , че компютрите на колегите са на различни системи и се показват различни проблеми, работят по различни начини - на Уиндоус 7 и 10. По непонятни причини се чака часове за полагане на електронен подпис върху акта - губи се неоправдано много време. На основание какъв нормативен документ е необходимо да се полага този електронен подпис върху всеки съдебен акт??? Защо системата е направена така , че да усложнява работата на съдиите и служителите, а не да я улеснява??? Системата в полза на правосъдието ли е генерирана или е самоцелно мероприятие на група хора???

Компютърната техника трябва да се поддържа, но за безпроблемнато й работа отговорен е най-вече капацитетът на задклавиатурното устройство. С други думи, различен би бил крайният резултат, ако с нея работят орангутан и хомосапиенс.

10. 41
    Иванов | нерегистриран
    39
    -15

Определено - ЕИСС не работи. Оказва се , че компютрите на колегите са на различни системи и се показват различни проблеми, работят по различни начини - на Уиндоус 7 и 10. По непонятни причини се чака часове за полагане на електронен подпис върху акта - губи се неоправдано много време. На основание какъв нормативен документ е необходимо да се полага този електронен подпис върху всеки съдебен акт??? Защо системата е направена така , че да усложнява работата на съдиите и служителите, а не да я улеснява??? Системата в полза на правосъдието ли е генерирана или е самоцелно мероприятие на група хора???

11. 40
    служител | нерегистриран
    28
    -3
    До коментар #37 от "Прашинка на вятъра | нерегистриран":
    Толкова блъскане за смешни заплати, за разлика от държавната администрация, която за седмица върши работа колкото ние за ден, а се увеличават възнагражденията постоянно там... Сега и самообучение по ЕИСС, в добавка напрежение, нерви, липса на мотивация, здравословни проблеми в резултат... Вече се питам дали си струва да търпим всичко това.

На прага съм на нервна криза заради тази система. Имаме прекаленно много работа, за да чакаме тази тромава система да тръгне да работи, тези от ИО познават ли думата "функционален". Отделно от всичко в това ръковоство, което ни се предлага от 600 листа, няма и пет листи за съдебния секретар. От това ръковоство разбирам, че секретаря няма място в системата освен да се отрази на две места, че заседанието се провежда при участието на секретар, за да се генерира в протокола. Ние по длъжностна характеристика сме секретар-протоколист и нямяма работа по тази система.

12. 39
    Хаха | нерегистриран
    2
    -5
    До коментар #38 от "счетоводител | нерегистриран":
    мога да ти се разпишкам на името

не можеш да фърлиш толкова

13. 38
    счетоводител | нерегистриран
    2
    -4
    До коментар #35 от "Хаха | нерегистриран":
    Едва ли ще ме разбереш, няма да ползвам твоите изразни средства, но аз освен за пари, работя и за името си.

мога да ти се разпишкам на името

14. 37
    Прашинка на вятъра | нерегистриран
    31
    -4

Толкова блъскане за смешни заплати, за разлика от държавната администрация, която за седмица върши работа колкото ние за ден, а се увеличават възнагражденията постоянно там... Сега и самообучение по ЕИСС, в добавка напрежение, нерви, липса на мотивация, здравословни проблеми в резултат... Вече се питам дали си струва да търпим всичко това.

15. 36
    Пари няма | нерегистриран
    4
    -17
    До коментар #33 от "666 | нерегистриран":
    Нито съдии, нито служители имаме квалификацията на компютърни специалисти, за да ни се пускат "обучения" по системата по втърешните сайтова, при това с видеоматериали. Ако бях програмист, или друг вид компютърен специалист, нямаше да работя втази система. пищим, че имаме нужда от обучение и то на простоцарски език, но няма кой да ни чуе. Пак става дума за едни пари, но който ги е взел, надали ще ги върне. А ние ще трябва да губим ума и дума пред мониторите. Дай напред, после назад, после пак напред.....танго, да, ама не. Излишно напражение, хабене нанерви и губене на време. Никой нени попита, от опита със старата система, какви са проблемите, за да не се повтарят в новата. Пишем върху бланки от 1976г!!!!!!!!! Такива са въведените в старата система. И досега, не са оправени, та ще чакам забележките по новата, да се отразят навреме. Друг път и най - вече на Куково лято. Отдавна критериите за компютърна грамонсто са променени, но никой не ни обучава и запознава с нвостите. Обучен съм през 2006 година и от тогава до сега, нищо. Но.....дават ли ти, блъскай по клавишите докато ум ти зайде. Това, е новата деловдна система. ЧЕСТИТО!

Няма излишнш пари, за да ви обучава някой. Ще се обучавате сами.

16. 35
    Хаха | нерегистриран
    3
    -8
    До коментар #34 от "банкера | нерегистриран":
    Абе смешникоооо ,естествено всеки работи за пари !Голямо заключение направи - ти за яйца ли работиш или за газени лампи.

Едва ли ще ме разбереш, няма да ползвам твоите изразни средства, но аз освен за пари, работя и за името си.

17. 34
    банкера | нерегистриран
    15
    -7
    До коментар #31 от "Хаха | нерегистриран":
    Никой не ми плаща, но и да ти обяснявам мотивацията ми да пиша, няма да я разбереш, защото такива като вас само за пари работите

Абе смешникоооо ,естествено всеки работи за пари !Голямо заключение направи - ти за яйца ли работиш или за газени лампи.

18. 33
    666 | нерегистриран
    38
    -5

Нито съдии, нито служители имаме квалификацията на компютърни специалисти, за да ни се пускат "обучения" по системата по втърешните сайтова, при това с видеоматериали. Ако бях програмист, или друг вид компютърен специалист, нямаше да работя втази система. пищим, че имаме нужда от обучение и то на простоцарски език, но няма кой да ни чуе. Пак става дума за едни пари, но който ги е взел, надали ще ги върне. А ние ще трябва да губим ума и дума пред мониторите. Дай напред, после назад, после пак напред.....танго, да, ама не. Излишно напражение, хабене нанерви и губене на време. Никой нени попита, от опита със старата система, какви са проблемите, за да не се повтарят в новата. Пишем върху бланки от 1976г!!!!!!!!! Такива са въведените в старата система. И досега, не са оправени, та ще чакам забележките по новата, да се отразят навреме. Друг път и най - вече на Куково лято. Отдавна критериите за компютърна грамонсто са променени, но никой не ни обучава и запознава с нвостите. Обучен съм през 2006 година и от тогава до сега, нищо. Но.....дават ли ти, блъскай по клавишите докато ум ти зайде. Това, е новата деловдна система. ЧЕСТИТО!

19. 32
    Прашинка на вятъра | нерегистриран
    4
    -3

https://news.lex.bg/%d1%81%d1%8a%d0%b4%d0%b8%d0%b8-%d0%b8%d1%81%d0%ba%d0%b0%d1%82-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%be%d1%82%d0%ba%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%82%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b0%d0%b2%d0%b0%d1%82%d0%b0/

20. 31
    Хаха | нерегистриран
    2
    -9
    До коментар #25 от "честито | нерегистриран":
    Мрънкачката е достатъчно мотивирана за работа веча 20 години но не и глупава за да съсипва нервите си с тези малоумни програмни продукти връщащи системата години назад!Може би си мотивиран като тези протестиращите - колко получаваш за да се правиш на разбирач - или си сляп какво е мнението на 99 процента от колегите .Ай си .......

Никой не ми плаща, но и да ти обяснявам мотивацията ми да пиша, няма да я разбереш, защото такива като вас само за пари работите

Твоят коментар

Сайтът е защитен с reCaptcha. Политика за лични данни.