Снимка: Министерство на правосъдието
Съветът по прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система към Министерство на правосъдието реши във връзка с предложенията за допълнителни възнаграждения на магистратите, предвидени в проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, внесен от група народни представители на 5 октомври 2017 г., че действащият текст от Закона за съдебната власт (чл. 233, ал. 6), който предвижда възможности за допълнително материално стимулиране на магистрати и съдебна администрация, е напълно достатъчен и не се налагат промени, с които да се дават повече права на специализираните структури в съдебната система.
Това съобщиха от Министерството на правосъдието след приключването на извънредното заседание днес, свикано от министъра на правосъдието Цецка Цачева.
Така поисканите по-високи бонуси за спецмагистратите остават без промяна.
Членовете на съвета не възразяват срещу предложенията на народните представители за промяна на процедурата по командироването на съдии, прокурори и следователи, но с уточнението, че това трябва да става само след вземане на становище от съответното общо събрание, отделение или колегия на приемащия орган на съдебната власт.
По отношение на направеното искане на 16 октомври т.г. до парламента от министър Цачева за редакция на чл. 230 от ЗСВ, отнасящ се до промяна на механизма за отстраняване от длъжност на магистрати при повдигане на обвинение срещу тях, членовете на Съвета предлагат да се предвиди възможност за съдебен контрол върху решението на съответната колегия на Висшия съдебен съвет. Изрично да се посочи, че в случай на обжалване жалбата няма да спира изпълнението на решението, решиха още членовете на Съвета.
На извънредното заседание на съвета бе решено още, че министърът на правосъдието Цецка Цачева е упълномощена да представи и трите становища по важните текстове в пленарната зала на Народното събрание по време на второто гласуване на законопроекта за Закона за съдебната власт.
По втората точка от дневния ред на извънредното заседание относно създаване на работна група за изменение и допълнение на Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността "право", професионална квалификация "юрист", бе взето решение да се създаде експертна работна група към Съвета. Тя ще трябва да извърши мониторинг и анализ на сега действащата наредба, поради необходимостта от промени в нея. За ръководител на експертната работна група бе определен директорът на Националния институт по правосъдие Миглена Тачева.
Извънредното заседание на съвета за реформа в съдебната власт бе свикано по желание на осем от неговите членове. Това са Съюза на юристите в България, Висшия адвокатски съвет, Съюза на съдиите в България, СНЦ " Сефита", сдружението "Център за неправителствени организации в Разград", Националната мрежа за децата, Програмата за развитие на съдебната система и Българския институт за правни инициативи. Искането им бе отправено директно към министъра на правосъдието Цецка Цачева, която е председател на Съвета по прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система. Повод за искането им бе внесеният от група народни представители миналата седмица проект за изменение на Закона за съдебната власт. Той предвижда по-високи заплати на работещите магистрати в специализираните структури, което според някои юристи и неправителствения сектор ще превърне тези институции в специални и извънредни.
Съветът бе създаден през януари 2016 г. с Постановление на Министерския съвет. Част от правомощията му са да обсъжда предложения за промени в нормативните актове, свързани с изпълнение на стратегията, както и да координира политиките за прилагане на стратегията.