Допустимо ли е освобождаване от наказателна отговорност при извършено хулиганство срещу орган на власт? Този въпрос ще решава Наказателната колегия на ВКС в тълкувателно дело №1 от 2017 г. по предложение на главния прокурор Сотир Цацаров.
Оказва се, че съдебната практика по въпроса не е еднозначна. Условие за прилагане на чл. 78а от НК за освобождаване от наказателна отговорност е и престъплението да не е извършено срещу орган на власт при или по повод изпълнение на службата му.
Становище по тълкувателното дело е изготвил Висшият адвокатски съвет (ВАдС), който заема позиция, че институтът на чл. 78а е приложим. Според адвокатите ограничението на ал. 7 от чл. 78а - престъплението да не е извършено срещу орган на власт, означава този признак да е включен в състава на престъплението – "в обективните му признаци или да е предвиден като квалифициращ".
Основният текст за хулиганство на чл. 325 ал. 1 обаче е насочен срещу "който извърши непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към общество". В тази връзка в становището на ВАдС се казва, че за квалифицирането на хулиганство по чл. 325 ал. 1, е без значение неговата насоченост към конкретно лице или множество субекти, качеството им или длъжността, стига деянието да е непристойно, грубо да противоречи с общоприетите морални и социални стандарти на поведение, да скандализира обществото и паралелно с това да изразява явно неуважение на дееца към него.
"От същество значение не е конкретния субект (адресат) към когото деецът е насочил постъпката си, а засегнатия кръг обществени отношения, защитавани от нормата на чл. 325, ал. 1 НК. Обектът на защита по чл. 325, ал. 1 НК не е конкретната личност и неговите лични права и законни интереси, нито дейността на държавни органи, обществени организация и лица, изпълняващи публични функции", пишат от адвокатурата.
Разбирането им е, че непосредствен обект на защита по чл. 325 ал 1. от НК са обществените отношения, свързани с реда и общественото спокойствие и в обективните признаци от състава на престъплението или като квалифициращ признак не съществува изискването деянието да е извършено спрямо орган на власт.