162 подписа на депутати са събрани за започване на процедурата за импийчмънт на президента Георги Първанов. Подписката с проекторешение за предсрочно прекратяване на пълномощията на държавния глава бе внесена в деловодството на Народното събрание тази сутрин. Документът е бил парафиран от депутати от ГЕРБ, "Синята коалиция", "Атака" и независими.
До искането за импийчмънт се стигна заради публикувана стенограма от среща на Първанов с финансовия министър Симеон Дянков.
В мотивите на искането се казва, че "границите на легитимното президентско говорени са заложени в Конституцията". Освен това се твърди, че със силно натоварените си политически изказвания и действия по време на скандала с финансовия министър Първанов е нарушил основни конституционни норми и принципи на политическата система, каквито са народният суверенитет, разделението на властите и политическият плурализъм.
В мотивите се посочва, че държавният глава не е равнопоставен на мандата на парламентарното мнозинство и той не трябва да се състезава с парламента и кабинета, както е в един полупрезидентски или президентски режим.
Според вносителите Първанов е нарушил именно този принцип, като е заявил, че неговата политическа легитимност е сравнима с тази на Народното събрание.
"От тази своя криво разбрана позиция президентът отхвърля цялостната политика на правителството и което е по-важно в случая - заявява, че ще се превърне в систематична негова опозиция".
Георги Първанов ясно осъзнава, че атакувайки двамата вицепремиери - Симеон Дянков и Цветан Цветанов, атакува цялото правителство, се казва още в искането и се допълва, че "безспорно тези изявления са политическо говорене, което само по себе си не води до смяна на баланса на властите, но несъмнено едно такова интензивно говорене е в състояние да промени характера на президентската институция и от олицетворение на единството на нацията да я превърне в инструмент на тясно разбрана партийна политика и пропаганда".
"Тези вербални актове на президента нарушават парламентарните принципи на Конституцията и я подлагат на една полупрезидентска интерпретация", се казва още в документа. По тяхно мнение това е сериозно нарушение и заплаха за основния закон, която трябва да се пресече в зародиш. Твърди се, че президентът нарушава не само духа, но и конкретни разпоредби на Конституцията - чл. 1, ал.1, чл. 92, ал. 1, чл. 62, ал. 1 и чл. 105, ал. 1 от основния закон.
А начинът на водене на разговора с Дянков и огласяването на стенограмата, накърнява достойнството на финансовия министър, което пък по същество било нарушение на чл. 32, ал. 2 от Конституцията.
Вносителите настояват Конституционният съд да се произнесе и по "обсъждания в обществото факт за принадлежност на президента към службите на бившата Държавна сигурност като секретен сътрудник Гоце, който факт е укрит към момента на избора му и признат след това".
Най-вероятно дебатите по искането ще се проведат следващата сряда – 31 март.